Siste nyheter

Dette har livet lært meg

Dette var satt opp som tema for høstsemesterets temakveld i Betania i Trondheim en torsdagskveld i begynnelsen av november. Et stort tema for en kort kveldsstund, men to av kveldens gjester, Svanhild og Bjørn Enstad, tok utfordringen på strak arm og trakk fram opplevelser, erfaringer og tøffe læreprosesser fra eget liv og i møter med andre mennesker. Gjester var også sanggruppa Sanctus fra Stjørdal som delte med oss sanger som både hadde et godt innhold og var vakre å lytte til.

Dette temaet er egentlig så stort at vi kunne brukt flere kvelder for å drøfte de mange aspektene ved levd liv – både menneskelig og åndelig sett. Kvelden ble lagt opp slik at Svanhild og Bjørn Enstadførst presenterte to sider hver av temaet.

 

Selv om vi blir eldre og ytre sett endrer oss, har vi likevel med oss opplevelser og erfaringer fra tidligere i livet. Traumatiske ting fra barndommen kan være årsak til psykiske og fysiske problemer for resten av livet. For oss medmennesker er det viktig at vi bryr oss, tar tid til å lytte og være der for dem som trenger oss.

 

Vi fikk også høre om den strenge Gud på bedehuset i heimbygda som nesten bare var streng og som skapte kamp og frykt i barne- og ungdomssinn – kanskje langt inn i voksen alder. Den kjærlige Gud som elsket oss så høyt at Han sendte sin eneste sønn for å frelse fortapte syndere, var sjelden å høre i forkynnelsen i innlederens barndoms bedehus. Dette skapte mye uro i mange år.

 

At Gud er mektig til å vise seg også i vår tid gjennom tegn og under, var opplevelser som hadde endre synet både på Vår Herre, en selv og ens nærmeste. Han ser hva vi trenger – bedre enn vi gjør selv. Han handler ikke på kommando, men når han ser det er behov og at det tjener oss.

 

Et spørsmål som også ble berørt var: Hvorfor lar Gud oss lide? Dette med bakteppe av alt det onde som skjer rundt oss – og kanskje også med oss selv og/eller våre nærmeste. Hvordan skal vi da kunne bevare troen på den kjærlige Gud som elsker oss over alt i verden. Vi må nok erkjenne at både det som skjer med og rundt oss og den kjærlighet vi får love til å tro på ofte går langt ut over det vi kan fatte.

 

Etter de innledende innleggene deltok ekteparet Enstad i en panelsamtale under ledelse av Svein Hyldmo. Der ble det samtalt om det som var berørt i innledningen og gitt et utdypende bilde av det som var presentert.

 

Temakvelden ble avsluttet med kveldsmat og samtale rundt bordene om det vi hadde hørt. Tilbakemeldingene gikk på at dette var et tema som kunne behandles ved flere anledninger senere – med andre innfallsvinkler. En fin kveld med ca. 60 frammøtte.

181500,- kom inn til vedlikehold av huset

Takk til alle som har bidratt med gaver til dette arbeidet!30.01.2012

Familieweekend på Søvassli

17. - 19. februar 2012 arrangeres nok en familiehelg på Søvassli. Bli med på en byggende helg med familielivet i fokus. Vi ser frem til godt felleskap og utbytterike samlinger som gir hjelp til hverdagslivet som kristen familie i dag. Gunnar Elstad er en velkjent forkynner og sjelesørger for mange. Han vil dele av sin kompetanse og erfaring gjennom ulike samlinger i løpet av helgen.28.11.2011

Stillhet og bønn

I en hektisk tid med mye støy og inntrykk fra mange hold og oppgaver som skal utføres innen tidsfrister som vi selv eller andre setter, skulle stillhet og bønn være et tema som er viktig for dagens mennesker. Til å innlede om dette får vi besøk av Rigmor Brende. Hun har et bevisst forhold til dette å skjerme tid for stillhet, bønn og meditasjon og vil fortelle om hvordan et opphold i et kloster ble et vendepunkt i hennes liv.11.01.2012

Sang- og musikkmøte

Vi får på nytt besøk av Betel Brass i Betania. Sammen med dem kommer den nyetablerte mannsgruppen Con Brio som også kommer fra Betel. I tillegg skal vi igjen lytte til den flotte gruppen Sanctus fra Stjørdal. Vår forsamlingsleder, Johannes Selstø, skal holde andakt.06.01.2012

Høstbasar

Lørdag 12 november kl 1130 åpnes dørene for høstens store basar - til inntekt for NLMs arbeid i Mali. Julebakst og bakevarer vil gå som varmt hvetebrød. Få med deg basaren fra begynnelse til slutt.09.11.2011

 

Betania Misjonsforsamling Trondheim

Griffenfelds gate 2 Telefon: 73 83 58 30
7012 Trondheim Telefax: 73 83 58 40